Bővebben az ECDL-ről

Jelentkezés ECDL vizsgára.

  logo-ecdl.png


Mi az ECDL- ICDL?   

ECDL: Európai Számítógép-használói Jogosítvány - European Computer Driving Licence

Az ICDL az informatikai írástudás nemzetközileg egységes bizonyítványa.

A vizsgarendszer világméretűvé válása okán az ECDL elnevezés, amely az európai térségre utal, az utóbbi években fokozatosan átváltott az ICDL-re, (vagyis International Computer Driving Licence) az informatikai írástudás nemzetközileg egységes bizonyítványa.

Az ECDL (European Computer Driving Licence elnevezést fokozatosan az ICDL– a digitális kompetenciák tanúsítványa (ICDL– the digital skills standard) elnevezés váltja fel.

Az ECDL az Európai Unió által támogatott, egységes európai számítógép-használói bizonyítvány, amely nem elsősorban az informatikai, hanem a felhasználói ismereteket, az informatikai írástudás meglétét hivatott igazolni.

A bizonyítványt az EU csaknem valamennyi kormánya elismeri.

Kinek és miért jó?

Az ECDL/ICDL megbízható (a PC használatához szükséges valamennyi ismeretet garantálja), egyszerű (konkrét követelményrendszere van, moduláris formája számos előnyt jelent), minőség-orientált (az EU által támogatott, és a nemzetközi ECDL Alapítvány által felügyelt vizsgarendszer), végül, de nem utolsósorban pedig független, azaz készségeket alakít ki, amelyek a hardver és szoftver típusától függetlenül biztosítják az alapvető alkalmazásokban való jártasságot.

Az ECDL/ICDL előnyt jelent mind a munkavállalók és munkáltatók, mind pedig a munkanélküliek, illetve pályakezdők, felsőoktatásba jelentkezők számára.

munkavállalók szempontjait az alábbiakban foglalhatjuk össze:

  • A vizsga moduláris jellegű: adott esetben nem szükséges valamennyi modulból vizsgázni, elegendő a munkakör betöltéséhez alapvetően szükséges modulvizsgákat letenni (például elegendő lehet a szövegszerkesztő, a táblázatkezelő és az információs hálózati szolgáltatások ismerete), ugyanakkor lehetőség van a tanulás folytatására is.
  • A megszerzett tudás konvertálható, azaz a tanulttól eltérő hardver és szoftverkörnyezetben is egyaránt alkalmazható: a számítógép funkcióit a hallgatók készség szintjén sajátítják el.
  • Egyszerű, konkrét követelményrendszere révén az ECDL ismeretek könnyen elsajátíthatók munka melletti önálló vagy tanfolyami keretek között történő tanulással is.
  • Nemzetközileg elismert bizonyítványról van szó, amely jelentősen növeli a bel- és külföldi munkaerő-piaci esélyeket.

Pályakezdők és munkanélküliek hasonló előnyöket élveznek:

  • Az ECDL!ICDL széles körű, megalapozott tudással felkészít a várható munkaerő-piaci kihívásokra.
  • A megszerzett tudás készségszintű ismereteket jelent, tehát specializálható, azaz a leendő munkaadó bármilyen hardver-, ill. szoftver-környezetében könnyűszerrel alkalmazható.
  • Moduláris jellegénél és konkrét követelményrendszerénél fogva az ECDL megszerzése történhet akár más, önálló szakma elsajátításával párhuzamosan.
  • Az információs társadalom elvárásai alapján munkaerő-piaci esélyeket teremt.

Végül, de nem utolsósorban vizsgáljuk meg a munkáltatók ECDL/ICDL-ből származó előnyeit:

  • Mivel az ECDL/ICDL (vagy annak egyes modulvizsgái) garantálják a számítógép használatát igénylő munkakör betöltéséhez szükséges ismereteket, ily módon a dolgozók munkája hatékonyabbá válik, ami elősegíti az IT beruházások gyorsabb megtérülését is.
  • A munkáltató maga határozhatja meg, mely modulokból kell a dolgozóknak vizsgát tenni (vagy felvételkor mely modulvizsgákat várja el): a feladatokhoz igazodva a tudás folyamatosan bővíthető.
  • Új munkavállaló nem igényel külön betanítást, a már sokszor említett felhasználói szintű ismeretek meglétének köszönhetően, amely lehetővé teszi az ismeretek alkalmazását bármilyen hardver-, ill. szoftver-környezetben: ez a munkáltatónak jelentős idő- és pénzmegtakarítást jelent.

  

Munkavállalóknak

Pályakezdőknek/
Munkanélkülieknek

Munkáltatóknak

Megbízható:
A PC használatához szükséges valamennyi ismeretet garantálja


Biztosan nyújtja a munkakör ellátásához szükséges tudást


Széles körű tudással felkészít a várható munkaerő-piaci kihívásokra


Készség-szinten garantálja a munkakör ellátásához szükséges tudás meglétét

Egyszerű:
Konkrét követelmény, moduláris forma


Alkalmas a munka melletti önálló tanulásra is


Önálló szakma tanulása mellett könnyen elsajátítható ismeretek


A feladatokhoz igazodva folyamatosan bővíthető tudás

Minőség-orientált:
Az EU által támogatott rendszer


Növeli a munkaerő- piaci esélyeket


Munkaerő-piaci esélyeket teremt


Az EU-ban támasztott követelményeknek megfelelő tudás

Független:
Szabadon választott hardver és szoftver


A megszerzett tudás konvertálható


A megszerzett tudás specializálható


A munkavállaló nem igényel külön betanítást

 

Az ECDL/ICDL elismertsége

ECDL/ICDL Magyarországon

Egyre több szakképesítő és felsőoktatási intézmény ismeri el az ICDL-t.

A 2006/2007-es tanévtől kezdve a különféle szakképesítések megszerzésében, valamint egyre több felsőoktatási intézményben ismerik el valódi vizsgaként az Európai Számítógép-használói Jogosítványt (ECDL). Az alapvető számítástechnikai ismeretek meglétét igazoló dokumentum megszerzésére az utóbbi években egyre több középiskolában ösztönzik a tanulókat, akik azonban későbbi tanulmányaik során szembesülnek azzal, hogy a jogosítvány legfeljebb egy újabb vizsgára "jogosít fel". Az ECDL magyarországi koordinátori szervezete, a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság tájékoztatása szerint viszont az új, fokozatosan életbe lépő moduláris rendszerű Országos képzési jegyzékben (OKJ) a szakképesítések szakmai és vizsgakövetelményeinél a jövőben már figyelembe veszik, illetve beszámítják az ECDL moduljait, beleértve az önálló, fakultatív modulokat - képszerkesztés, kezdő szintű web, CAD, haladó szintű szövegszerkesztés,táblázatkezelés, illetve adatbázis-kezelés - is. Így például egy adótanácsadónak a szakképesítéshez szüksége lesz az ECDL valamennyi moduljában meghatározott ismeretekre; egy autószerelőtől az alapvető számítógép-használati ismereteket, vagyis az operációs rendszerek, a szövegszerkesztés és az internetes modul fortélyait kérik számon, míg egy mélyépítő technikus esetében jól jöhet az ECDL CAD modulja is.

Egyre több felsőoktatási intézmény számítja be a tantárgyi követelményekbe az ICDL-t, így a hallgatók teljes vagy részleges felmentést, jeles kollokviumi vagy zárthelyi jegyet kaphatnak ECDL-bizonyítványukért.

Magyarországon az ECDL=ICDL a Magyar Közigazgatási Kollégium által (2002-ben újra) minősített, így központi költségvetési forrásból támogatható köztisztviselői képzéssé vált.

 Az ECDL/ICDL része a nemzeti pedagógus-továbbképzési programnak, valamint a kulturális szakemberek továbbképzési programjának is.

Hazánkban 2013. áprilisig mintegy 430 ezren regisztráltatták magukat, és 290 ezren pedig már a bizonyítványt is megszerezték.

Magyarország képviseletében a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság 1997 júniusában csatlakozott a mozgalomhoz. Az NJSZT ügyvezető igazgatójának személyében tagja a nemzetközi ECDL Alapítvány minőségbiztosítási bizottságában.

A vizsgarendszer felelőse és jogtulajdonosa Magyarországon a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság.

ECDL a nagyvilágban

A becslések szerint Nyugat-Európában az irodai környezetben dolgozók 70%-a használ számítógépet a munkahelyén, és ez az arány – legalább is ami a hivatali PC-ellátottságot illeti - hazánkban is egyre magasabb. Tehát megközelítőleg 60 millió európai munkavállalónak kell megfelelő felhasználó szintű információ-technológiai (IT) ismeretekkel rendelkeznie ahhoz, hogy hasznosítani tudják az információ-technológiába -és rendszerekbe eddig befektetett és a jövőben befektetendő hatalmas összegeket. Tény, hogy ennek a sokmillió dolgozónak a jelentős része nagyon gyorsan kezdte alkalmazni az információ-technológiát, és többségük csekély vagy semmilyen IT- képzésben nem részesült a tanulmányai során. Az európai munkaerő előtt tehát most azaz óriási feladat áll, hogy átképzési és felnőttoktatási programok keretében sajátítsa el az informatikai írástudást.

Az ECDL (Európai Számítógép-használói Jogosítvány) mozgalom ennek a kihívásnak akar megfelelni azzal, hogy meghatározza az IT ismeretek szabványos szintjét, és olyan mechanizmusokat kínál, amelyek arra ösztönzik a felhasználókat, munkaadókat és egyéb szervezeteket, hogy emeljék a dolgozók egyéni tudásszintjét.

Hogyan szerezzünk ECDL-bizonyítványt?

Magyarországon ECDL-vizsgát bármely akkreditált ECDL-vizsgaközpontban lehet tenni. A vizsgák megszerzéséhez vizsgakártyát kell váltani, a kártya bármelyik vizsgaközpontban megvásárolható. A vizsgákat az első sikeres vizsgától számított (legfeljebb) három éven belül kell teljesíteni. Az egyes vizsgák természetesen Magyarországon kívül is, bármely ECDL-tagország vizsgaközpontjaiban letehetők, ehhez csupán egy érvényes vizsgakártyára van szükség.

A vizsgák

Vizsgára bármely akkreditált vizsgaközpontnál lehet jelentkezni. Minden vizsga 45 perc. Mivel az ECDL gyártófüggetlen program, a gyakorlati vizsgákat a vizsgaközpontnál rendelkezésre álló akkreditált szoftverek bármelyikén le lehet tenni. Egy napon több vizsga is tehető, azonban sikertelen vizsgát ugyanazon a napon megismételni nem lehet.

A vizsgáztatás automatikus vizsgaszoftverrel történik, a vizsgafeladatokat a szoftver automatikusan generálja. Az értékelés objektivitását biztosítja, hogy a vizsgaszoftver az értékelést is automatikusan végzi. A vizsgázó közvetlenül a vizsga után megkapja az értékelést, vagyis azt, hogy a vizsgája sikerült-e vagy sem.

Intézményünk ECDL-ICDL vizsgaközpont, vizsgát bármely modulból lehet tenni, lehetőség van ONLINE is vizsgázni! Az ECDL modulvizsgák időpontjai a képzések beosztásához és a jelentkezők igényeinek megfelelően alakulnak, általában csütörtökönként. Jelentkezni előzetesen irodánkban lehet.

Díjak: 

7 modulos:

Vizsgakártya:   felnőtteknek: 10000Ft,  
diákoknak: 10000Ft  
Vizsga díja modulonként:   felnőtteknek: 4500Ft,  diákoknak: 4500Ft



Base:

Vizsgakártya:   felnőtteknek: 10000Ft,  
diákoknak: 10000Ft  
Vizsga díja modulonként:   felnőtteknek: 4500Ft,  diákoknak: 4500Ft

 

 

Jelentkezés ECDL vizsgára. 


Powered by NetOffice